BALKAN ÜÇLÜSÜ (Sofya – Üsküp – Ohrid – Selanik – Kavala) 4 Gece Otel Konaklama

 

BALKAN ÜÇLÜSÜ

SOFİA – ÜSKÜP – OHRİD – SELANİK – KAVALA TURU

4 Gece Otel Konaklama

 

  

 

 1. GÜN

İSTANBUL - PLOVDİV

          Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden saat 21:00'de buluşma ve hareketimizi takiben saat 22:00'de Beşiktaş Hamidiye Camii önünden katılacak misafirlerimizi de alıp, Kapıkule sınır kapısına  hareket. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Plovdiv'e doğru yol alıyoruz. Geceleme otobüsümüzde.

       

2. GÜN

PLOVDİV - SOFYA

          Sabah saatlerinde Plovdiv’e ulaşıyoruz. Sabah kahvaltısı için verilecek serbest zamanın ardından Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv’de İslam-Türk kültürünü yansıtan eserleri, Bizans, Yunan ve Osmanlı izlerini görme fırsatı bulacağız. Panoramik Plovdiv turumuzda; şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg Caddesi, Cuma Camii, Sveta Bogoroditsa Kilisesi, Balaban Evi, Nikola Nedkoviç Evi, Zlatio Boyaciev Evi, Hindilyan Evi, antik tiyatro ve eski Plovdiv görülecek yerlerdir. Öğle saatlerinde yemek ve alışveriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından Sofya’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. St. Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Rotanda Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Parlamento, Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, NDK Ulusal Kültür Sarayı turumuzda görülecek yerler arasındadır. Ayrıca ulu önder M.Kemal Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de görme fırsatımız olacak. Turumuzun ardından otelimize yerleşme. KONAKLAMA SOFYA 

       

3. GÜN

SOFYA - ÜSKÜP

          Sabah otelimizde alınacak kahvaltının ardından Makedonya'nın başkenti Üsküp'e doğru yola çıkıyoruz. Varışımızla beraber Üsküp şehir turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı'nın doğum yeri olan Üsküp şehir turumuzda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp'ün hala yaşandığı Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp'e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri İskender Bey Heykeli bizi Makedonya Meydanı'nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Üsküp'ün simgelerinden eski tren garında son bulacak. Otelimize yerleşme. KONAKLAMA ÜSKÜP

 

4. GÜN

ÜSKÜP - OHRİD 

          Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının  ardından Makedonya'nın sayfiye kenti Ohrid'e hareket ediyoruz. Varışın ardından panoramik Ohrid turumuza başlıyoruz.  Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kent olan Ohrid'de günümüzde hala konserlerde ve festivallerde kullanılan Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma amfitiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi, Safranbolu evlerini anımsatan eski yapılar ve Çınar Meydanı gibi yerler görülecektir. Şehir turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanda Ohrid İncisi ve diğer hediyelik eşyalardan alma şansına sahip olacaksınız. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Rumeli Gecesi programımıza katılabilirler. Rumeli müzikleri eşliğinde Makedon mutfağının tadına bakacağımız gece sonunda konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. KONAKLAMA OHRİD

 

5. GÜN

OHRİD - RESNE -  BİTOLA (MANASTIR) - SELANİK

          Sabah erken saatlerde uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Manastır'a doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve elma bahçeleriyle ünlü Resne'de,  İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk-Yunan Savaşı'ndaki faydaları nedeni ile üne kavuşan Resneli Niyazi’nin Sarayını bahçesinden görüyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında ulaşacağımız Manastır'da panoramik turumuza başlıyoruz. Günümüzdeki ismi Bitola olan şehirde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi'yi ziyaret ediyoruz. Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıf bugün 'Atatürk Anı Odası' olarak düzenlenmiştir. Ayrıca binada etnografya müzesi de bulunmaktadır. Manastır kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami gibi eserleri görüyoruz. Manastır kentinin kalbi konumundaki, günlük hayatın aktığı, kafe, restoran ve şık binalarıyla şehrin gözbebeği Şirok Sokak gezimiz sırasında Atatürk'ün hayatından ilginç bir olaya da şahit olacağız. Turumuzun bitiminde toplanma ve Yunanistan sınır geçişimizi takiben Selanik'e hareket. Varışın ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Yunan Taverna Turu programımıza katılabilirler. Leziz Yunan yemeklerinin tadına, Yunan müzikleri ve sirtaki eşliğinde bakacağımız gecenin sonunda otelimize transfer. KONAKLAMA SELANİK

      

6. GÜN

SELANİK - KAVALA - İSTANBUL

          Otelimizde alacağımız Sabah kahvaltı sonrası saat 07:30’da otelimizden ayrılıp Selanik’ in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp, Ulu önder M.Kemal Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret ederek başlayacağımız şehir turunda; Kordon, Beyaz Kule, döner kule, fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey Camii, E.Venezelo-P.Konstantin Heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek yerler arasındadır. Aristotales meydanında verilecek serbest zaman ardından Kavala’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varışımızın ardından Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon Boyu görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizde (extra) Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulduktan sonra vereceğimiz 1 saat serbest zaman ardından İstanbul’a harekete geçiyoruz. Yunan sınır kapısı KİPİ’ye varıyoruz.Gümrük ve pasaport işlemlerimizi yapıp Freeshop'da alış veriş sonrası,Türkiye‘ye geçiş yapıyoruz. Güzergah üzerinde vereceğimiz Akşam yemeği (extra) molası sonrası İstanbul’a varıyoruz.

          Bir başka Sumertur gezimizde birlikte olmak dileğiyle vedalaşıyoruz...

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetlerimiz

 

        Fiyata Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

  • Seyahat sağlık güvence bedeli 10 € - 65 yaş ve üzeri 20 €
  • Vize Ücreti 120 €
  • Yurtdışı Çıkış Pulu 15 TL
  • Ekstra Turlar Ve Kişisel Harcamalar
  • Şoför Bahşişleri 5 € kişi başıdır.  
 

          EXTRA TURLAR

         Tekne ile St.Naum Turu (30 Euro). Ohrid Gölü'nde tekne ile yerel müzikler eşliğinde eğlenerek ve Ohrid Gölü'nün müthiş manzarasını izleyerek gideceğimiz bu turumuzda Ortodoksların en kutsal manastırlarından biri olan St. Naum Manastırını ve çevresinde Ohri Gölü'nü oluşturan tabiat mucizesi su kaynaklarının görüyoruz.

         Makedonya Taverna Turu (30 Euro). Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacağız.
 
         Grek müzikleri eşliğinde, Yunan mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz unutulmaz bir gece.
35 Euro

 
 

         NOTLAR 

Rezervasyon esnasında koltuk numarası sözü veya garantisi verilemez.
Yeşil pasaportu olanlar için vize gerekmemektedir.
Pasaportların ve gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi halinde Sumertur vize alımlarında yardımcı olacaktır.
Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir.
Vize için istenilen gerekli belgelerin zamanında ve eksiksiz verilmemesinden kaynaklanacak problemlerden Sumertur sorumlu değildir.
Vize alınmış olması o ülkeye giriş yapılacağı anlamına gelmez. Pasaport polisi kişiyi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.
Otellerde 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olduğundan, 3. yatak standart yataktan küçük olabilir. Bazı otellerde ise 3. yatak uygulaması olmamaktadır. Bu tip oteller ile çalışılan paketlerde Sumertur misafirlerini satış sırasında bilgilendirecektir. 
Çocuk fiyatları sadece çocukların ebeveynleri ile aynı odada konaklaması şartı ile geçerlidir. 0-2 yaş çocuk uygulamasında, çocuğun tur dönüş tarihinde 2 yaşından, 3-12 yaş çocuk uygulamasında, çocuğun tur dönüş tarihinde 12 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. 
Dış nedenlerden dolayı Sumertur programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Tura katılımın yeterli olmaması durumunda Sumertur iptal/değişikliği misafirlerine tur hareketinden 7 gün önce bildirecektir. 
Sumertur, kategorisi aynı kalmak şartıyla programda belirtilen otelleri değiştirme hakkına sahiptir.
Ekstra turlar belli bir katılım şartı ile düzenlenir. Katılımın yetersiz olduğu durumlarda düzenlenemez. Katılımcı sayısının yetersiz kaldığı durumlarda fiyatlar rehber tarafından revize edilip yeni bir düzenleme yapılabilir.
Yol üzeri yapılacak ekstra turlarda, tura katılmayacak olan misafirlerimiz rehberimiz tarafından kent girişlerinden once yer alan dinlenme alanlarına yönlendirilecektir.
Tur esnasında yerel otoriteler tarafından gezilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen turlar gerçekleştirilmez. Bu turların yapılamamasından Sumertur sorumlu değildir. 
İptal ve değişiklik durumunda “SUMERTUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ” geçerlidir