BALKAN ÜÇLÜSÜ (Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan) 3 Gece Kon.

 

BALKAN ÜÇLÜSÜ (Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan)
Plovdiv (Filibe), Sofya, Üsküp, Tetova (Kalkendelen), Ohrid, Manastır (Bitola), Resne, Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç
3 Gece Otel Konaklama

 

  

 

Tur ücreti: 229€
İrtibat: 0216 573 21 77 - 0542 667 20 26

 

TUR PROGRAMI
1. GÜN: İSTANBUL - PLOVDİV

21.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi,
21.30 Mecidiyeköy Migros Önü
22.00 İncirli Ömür Plaza Önü

22.30 Beylikdüzü'nden hareket ile Sümertur araç içi ikramlar eşliğinde Edirne üzerinden Kapıkule sınır kapısına varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Plovdiv'e doğru yol alıyoruz. Geceleme otobüsümüzde.

2. GÜN: PLOVDİV - SOFYA
Sabah saatlerinde Plovdiv’e (Filibe) ulaşıyoruz. Sabah kahvaltımızın ardından Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv’de Türk-İslam kültürünü yansıtan eserleri, Bizans, Yunan ve Osmanlı izlerini görme fırsatı bulacağız. Panoramik Plovdiv turumuzda; şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg Caddesi, Cuma Camii, Sveta Bogoroditsa Kilisesi, Balaban Evi, Nikola Nedkoviç Evi, Zlatio Boyaciev Evi, Hindilyan Evi, antik tiyatro ve eski Plovdiv görülecek yerlerdir. Öğle saatlerinde yemek ve alışveriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından Sofya’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz; St. Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Rotanda Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Parlamento, Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, NDK Ulusal Kültür Sarayı turumuzda görülecek yerler arasındadır. Ayrıca ulu önder M.Kemal Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de görme fırsatımız olacak. Turumuzun ardından otelimize yerleşme. Konaklama SOFYA

3. GÜN: SOFYA - ÜSKÜP - TETOVA (KALKANDELEN) - OHRİD
Sabah otelimizde alınacak kahvaltının ardından Makedonya'nın başkenti Üsküp'e hareket ediyoruz. Varışımızla beraber Üsküp şehir turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı'nın doğum yeri olan Üsküp şehir turumuzda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp'ün bulunduğu Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp'e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahramanı olarak kabul ettikleri Büyük İskender Heykeli bizi Makedonya Meydanı'nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Üsküp'ün simgelerinden eski tren garında son bulacak. Üsküp gezimizin ardından Makedonya'nın sayfiye kenti Ohrid'e hareket ediyoruz. Yol üzerinde Tetova (Kalkandelen)’da duruyor, Alaca Camii ve ipek yolu üzerinde kurulmuş olan Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16.yüzyılda kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Ohrid’e varıp otelimize yerleşiyoruz. Konaklama OHRİD

4. GÜN: OHRİD - RESNE - BİTOLA (MANASTIR) - SELANİK
Sabah otelimizde alınacak kahvaltının ardından panoramik Ohrid turumuza başlıyoruz. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kent olan Ohrid'de günümüzde hala konserlerde ve festivallerde kullanılan Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma amfitiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi, Safranbolu evlerini anımsatan eski yapılar ve Çınar Meydanı gibi yerler görülecektir. Şehir turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanda Ohrid İncisi ve diğer hediyelik eşyalardan alma şansına sahip olacaksınız. Ohrid turumuzu bitirip Manastır'a (Bitola) hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve elma bahçeleriyle ünlü Resne'de, İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk-Yunan Savaşı'ndaki faydaları nedeni ile üne kavuşan Resneli Niyazi’nin Sarayını bahçesinden görüyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında ulaşacağımız Manastır'da panoramik turumuza başlıyoruz. Günümüzdeki ismi Bitola olan şehirde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi'yi ziyaret ediyoruz. Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıf bugün 'Atatürk Anı Odası' olarak düzenlenmiştir. Ayrıca binada Etnografya Müzesi de bulunmaktadır. Manastır kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami gibi eserleri görüyoruz. Manastır kentinin kalbi konumundaki, günlük hayatın aktığı, kafe, restoran ve şık binalarıyla şehrin gözbebeği Şirok Sokak gezimiz sırasında Atatürk'ün hayatından ilginç bir olaya da şahit olacağız. Turumuzun bitiminde toplanma ve Yunanistan sınır geçişimizi takiben Selanik'e hareket. Varışın ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme. Konaklama SELANİK

5. GÜN: SELANİK - KAVALA - İSTANBUL
Otelimizde alacağımız Sabah kahvaltı sonrası saat 07:30’da otelimizden ayrılıp Selanik’in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp, Ulu önder M.Kemal Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret ederek başlayacağımız şehir turunda; Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli, Hamza Bey Camii, E.Venezelos-P.Konstantin Heykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek yerler arasındadır. Aristotales meydanında verilecek serbest zaman ardından Kavala’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varışımızın ardından Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon Boyu görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizde (ekstra) Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulduktan sonra vereceğimiz 1 saat serbest zaman ardından İstanbul’a harekete geçiyoruz. İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç panoromik şehir turlarımızı yapıp Yunan sınır kapısı KİPİ’ye varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerimizi yapıp Freeshop'da alışveriş sonrası, Türkiye‘ye geçiş yapıyoruz. Güzergah üzerinde vereceğimiz Akşam yemeği (ekstra) molası sonrası İstanbul’a varıyoruz. Bir başka Sümertur gezimizde birlikte olmak dileğiyle vedalaşıyoruz.


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER


FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER


TUR ÜCRETİ: FİYAT SORUNUZ.
Single oda farkı: FİYAT SORUNUZ.EKSTRA TURLAR
Ohrid Makedonya Taverna Turu (30 Euro). Hem Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacağız.
Selanik’te Taverna. Grek müzikleri eşliğinde, Yunan mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz unutulmaz bir gece. (35 Euro)

NOTLAR
Rezervasyon esnasında koltuk numarası sözü veya garantisi verilemez.
Yeşil pasaportu olanlar için vize gerekmemektedir.
Pasaportların ve gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi halinde Sumertur vize alımlarında yardımcı olacaktır.
Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir.
Vize için istenilen gerekli belgelerin zamanında ve eksiksiz verilmemesinden kaynaklanacak problemlerden Sumertur sorumlu değildir.
Vize alınmış olması o ülkeye giriş yapılacağı anlamına gelmez. Pasaport polisi kişiyi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.
Otellerde 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olduğundan, 3. yatak standart yataktan küçük olabilir. Bazı otellerde ise 3. yatak uygulaması olmamaktadır. Bu tip oteller ile çalışılan paketlerde Sumertur misafirlerini satış sırasında bilgilendirecektir.
Çocuk fiyatları sadece çocukların ebeveynleri ile aynı odada konaklaması şartı ile geçerlidir. 0-2 yaş çocuk uygulamasında, çocuğun tur dönüş tarihinde 2 yaşından, 3-12 yaş çocuk uygulamasında, çocuğun tur dönüş tarihinde 12 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
Dış nedenlerden dolayı Sumertur programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Tura katılımın yeterli olmaması durumunda Sumertur iptal/değişikliği misafirlerine tur hareketinden 7 gün önce bildirecektir.
Sumertur, kategorisi aynı kalmak şartıyla programda belirtilen otelleri değiştirme hakkına sahiptir.
Ekstra turlar belli bir katılım şartı ile düzenlenir. Katılımın yetersiz olduğu durumlarda düzenlenemez. Katılımcı sayısının yetersiz kaldığı durumlarda fiyatlar rehber tarafından revize edilip yeni bir düzenleme yapılabilir.
Yol üzeri yapılacak ekstra turlarda, tura katılmayacak olan misafirlerimiz rehberimiz tarafından kent girişlerinden once yer alan dinlenme alanlarına yönlendirilecektir.
Tur esnasında yerel otoriteler tarafından gezilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen turlar gerçekleştirilmez. Bu turların yapılamamasından Sumertur sorumlu değildir.
İptal ve değişiklik durumunda “SUMERTUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ” geçerlidir.