ASSOS & ÇANAKKALE & TRUVA TURU

 

ASSOS - ATHENA TAPINAĞI - KAZ DAĞLARI
TRUVA ANTİK KENTİ - ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ

 

HER CUMA AKŞAMI HAREKET
2 GECE 3 GÜN 1 GECE OTEL KONAKLAMASI

 

        

 1. GÜN

  
      
Değerli misafirlerimiz, 21.30 Londra Camping Otoparkı (E – 5 Kenarı, Kültür Üniversitesi Yanı, Yenibosna Metrobüs Durağı Yanı) - 22.00 Harbiye Cumhuriyet Caddesi. - 23.00 Eski Kadıköy Salıpazarı Otoparkı (Kadıköy Altıyol veya Boğa olarak bilinen noktanın aşağısında) - 23.15 Kartal Yemek Center - 23.30 Çayırova Mc Donalds Önünden hareket ile gece yolculuğumuza başlıyoruz. (Kartal Yemek Center, Çayırova, İzmit'ten katılan konuklarımızın dönüşte İstanbul’da inmesi gerekir.)
 

  2. GÜN

 BEHRAMKALE – ASSOS – HASANBOĞULDU – TAHTAKUŞLAR
 

           Değerli misafirlerimiz, 00.00 İzmit Halk Evi Durağından (İzmit - Adapazarı yönünden) sizleri otobüsümüze alıyoruz. Sumertur otobüs içi ikramları eşliğinde İzmit – Bursa – Balıkesir üzerinden Kaz Dağlarına hareket ediyoruz. Sabah yolda alınan serbest kahvaltı sonrası, Tanrı Zeus’un Truva savaşını yönettiği, dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmış antik dönemde İda olarak adlandırılan Kaz Dağı’na hareket ediyoruz. Kısa bir yürüyüşün ardından Hasanboğuldu adı verilen göleti görüyoruz. (Hasan ile Emine’nin Dramatik Öyküsü) ardından 13. yy. Moğol baskısından kaçıp Anadolu’ya gelen ve daha sonra Fatih Sultan Mehmet’in “Rahatınız iyi ise burada kalınız” demesiyle bölgeye yerleşmiş olan Tahtacı Türkmenlerin köyü olan Tahtakuşlar Köyü’ne gidip buradaki Etnografya Galerisini ziyaret ediyoruz. Tahtakuşlar ziyaretimizin ardından zeytinyağı fabrikasında zeytin ve yağı hakkında bilgi alıyoruz tadına bakıyoruz ve alışveriş imkânı buluyoruz. Ardından bugün Behramkale olarak bildiğimiz Assos’a doğru hareket ediyoruz. Assos’a vardığımızda kısa bir tırmanışın ardından M.Ö 5. yy. tarihlenen Athena Tapınağının bulunduğu Akropol adını verdiğimiz tepeye çıkıyoruz. Tapınağı gördükten sonra Ege Denizi’nin muhteşem manzarasıyla büyüleneceksiniz, eğer şanslıysanız Türkiye’ye oldukça yakın Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan'ın 3. büyük adası olan Midilli Adasını görebilirsiniz. Assos İskelesine doğru inerken 3 km uzunluğundaki surları, Kral Mezarları, Agora ve Tiyatroyu görüyoruz. İskelede verilen kısa bir dinlenme molasının ardından otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 

 3. GÜN

TRUVA ANTİK KENTİ – ÇANAKKALE ŞEHİTLİK ABİDESİ
 

        Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında otelden ayrılarak, tarihte doğu ile batı arasında yapılan ilk savaşa konu olan Truva (Troya) Antik Kentine varış. 5000 yıllık zengin bir geçmişe sahip olan antik kente girdiğimizde bizi bütün haşmetiyle karşılayan Truva efsanesine uygun olarak yapılmış Tahta Atı görerek gezimize başlıyoruz. 9 Kez yakılıp yıkılan ve aynı yerde tekrar kurulan antik şehirde; eğimli ve iç içe geçmiş surları, surların ara kapılarını, rampalı kapılarını, sunak, hamam, kanalizasyon ve odeonunu görme imkânı buluyoruz. Truva antik kenti gezimizin ardından Çanakkale’ye gidiyor ve feribotla Eceabat’a geçiyoruz. Eceabat’a vardıktan sonra Gelibolu Yarımadası’na gelmiş oluyoruz ve 1914 yılında başlayan, toplam 253.000 askerimizin şehit olduğu Çanakkale Savaşı'nın izlerini bir bir görmeye başlıyoruz. İlk durak noktamız yarımadadaki en büyük anıtımız olan Çanakkale Şehitler Abidemizdir. Abide ziyaretimizin ardından eski adı Kitre olan Alçıtepe Köyünden geçerek Çanakkale Savaşları sırasında kahramanlıkları destanlaşan ve tümü ile şehit olan 57. Piyade Alayı şehitlerimizin anısına T.C Kültür Bakanlığınca 1994 yılında yapılan 57. Alay Şehitliğini ziyaret ediyoruz. Ardından Conk Bayırı'na çıkıyor ve oradan panoramik olarak Ege Denizi'ni ve Anafartalar Ovas'ını görme imkânı buluyoruz. Aynı zamanda Conk Bayırında Mustafa Kemal’in saatinin kırıldığı yeri de görüyoruz. Şehitlik gezimizin sonunda Keşan – Tekirdağ (Tekirdağ da meşhur Tekirdağ Köftesi (Ekstra) yiyoruz.) üzerinden yolumuza devam ediyoruz. Akşam geç saatlerde (23.00 ve sonrası) sizleri aldığımız noktalara bırakıyoruz. Bir başka Sumertur seyahatinizde görüşmek üzere sizlerden ayrılıyoruz. (Kartal Yemek Center, Çayırova, İzmit ve Bursa’dan katılan konuklarımız dönüşte İstanbul’da inmesi gerekir.)
 

              ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
*   Otellerde 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
*   Mercedes Tourısmo veya Travego Lüks Otobüsler İle Ulaşım
*   Çevre Gezileri
*   Sumertur Otobüs İçi İkramları
*   Sumertur Güvencesi
*   Açık Büfe 1 Sabah Kahvaltısı
*   Açık Büfe veya Set Menü 1 Akşam Yemeği
*   1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

 

           ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
*    Tüm Öğlen Yemekleri
*    Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
*    Tüm Özel Harcamalar
*    Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
*    Müze Ören Yeri Girişleri

 

          ÖNEMLİ: Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri Ofisimizde Tahsil Edilmektedir. Ödeme Seçeneğine Göre Peşin, K.Kartı Tek Sefer Veya Taksitli Olarak Ödenebilir. Peşin Ödemelerde İndirim Kullanılamaz. Turda Kullanılmayan Müze Ören Yeri Ücretleri İade Edilemez. Ofislerimizde Ödeme Yapmayan Konuklarımız Otobüste Ödeme Yapabilirler.
Tüm Müze Ve Ören Yeri Giriş Ücretleri, Rehberlik Hizmetleri + Müze Kart ( Kültür Bakanlığına Ait Müzelerde 1 Yıl Ücretsiz Geçerlidir.) Toplam Ücretleri Tam 50 TL Müze Kart, Sarı Basın Kartı, Gaziler, Er Ve Erbaşlar 7 – 17 Yaş Çocuk Ve 65 Yaş Üstü Misafirlerimiz Kimlik İbraz Etmek Kaydı İle 30 TL Ödemektedirler. 0 – 6 YAŞ MÜZE ÖREN ÜCRETLERİ ALINMAZ. TC KİMLİĞİ ( Kıbrıs misafirleride dâhil ) OLMAYAN MİSAFİRLERDEN 70 TL MÜZE ÖREN VE REHBERLİK ÜCRETİ ALINIR.