AKVARYUM - FLORYA HAVACILIK MÜZESİ - FLORYA ATATÜRK DENİZ KÖŞKÜ

    

AKVARYUM - FLORYA HAVACILIK MÜZESİ - FLORYA ATATÜRK DENİZ KÖŞKÜ

 

             havacılık müzesi ile ilgili görsel sonucu florya deniz köşkü ile ilgili görsel sonucu    

 

            Değerli misafirlerimiz, okulumuzun bahçesinden otobüsümüze binerek gezimize başlıyoruz. Öncelikle hacmi ve barındırdığı canlı çeşidiyle gezi güzergâhlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki tüm akvaryumlar içerisinde önemli bir konuma sahip olan Florya Akvaryuma ulaşıyoruz. Akvaryum içindeki gezi güzergâhı Karadeniz'den, Pasifik'e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluşuyor. İki kattan oluşan toplam 22 bin metrekarelik akvaryumda, kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler de yer alıyor. Her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumda 1500 çeşit toplam 15 bin deniz ve kara canlısı tanıyoruz.

            Ardından Türkiye'nin ilk hava müzesi olan İstanbul Havacılık Müzesi’ne hareket ediyoruz. Uçak hangarında ve açık alanda Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış çeşitli uçak ve helikopterleri, Anılar Salonu'nda havacılık tarihi ile özdeşleşmiş insanlara ait hatıratları, Motor reyonunda pervaneli ve jet uçaklara ait muhtelif motorları, Silahlar Salonu'nda havacılık tarihinde kullanılmış ve günümüzde kullanılan çeşitli silahları, Kıyafetler Salonu'nda Osmanlı havacılarından günümüze kadar havacıların kullandığı kıyafetlerin imitasyonlarını görüyor ve bilgi alıyoruz.

          Ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün bölgeye duyduğu özel ilgi ve zaman zaman gerçekleştirdiği yazlık ziyaretler sonucunda, dönemin İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılarak, Atatürk'e armağan edilmiş olan Florya Atatürk Deniz Köşkü’ne ulaşıyoruz. Köşk, karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üstüne inşa edilmiş olup, ahşap bir iskele yolla karaya bağlanmaktadır. Bünyesinde kabul salonu, yatak odaları, banyo ve kütüphane vardır. Köşk ilk yapıldığı dönemlerde Atatürk'ün girişimiyle yakın çevrede bulunan ve içinde metruk Ayastefanos Manastırı'nın yıkıntılarının bulunduğu çayırda, köşke bahçe olarak bir koru oluşturulmuştur. Bu koru, bugün Florya Atatürk Ormanı adıyla anılmakta ve halka açık park olarak kullanılmaktadır. Köşk, Türk mimari tarihinde erken cumhuriyet dönemi mimarisinin simge eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Florya Atatürk Deniz Köşkü gezimiz sonrası dönüş yolcuğumuz için harekete geçiyor ve okulumuza ulaştığımızda bir başka Sumertur organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

TUR ÜCRETİ: FİYAT SORUNUZ.