CAM OCAĞI GEZİSİ (Oyuncak Müzesi - Çamlıca Tepesi)

 

CAM OCAĞI TURU

Camın sihirli büyüsüne yolculuk...

 

Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, ağzına dolar insanın. Sussan; acıtır, konuşsan; kanatır. [Oğuz Atay]

 

     

 

Cam Ocağı, Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı cam ve sanat merkezidir. Riva Deresi kıyısında kurulu, yemyeşil doğaya sırtını vermiş, dingin ama yaratıcılık ile dopdolu bir atmosfer içinde varlığını sürdürür.

PROGRAM

  •     Belirtilen saatte okul önünden Sumertur otobüsüyle hareket,
  •     Riva Deresi kenarındaki Cam Ocağına varış,
  •     Camın büyülü dünyasına giriş,
  •     Belirtilen saatte okula dönüş.

           Not: Okullarımızın taleplerine göre Cam Ocağı gezisi yanına,  ikinci bir gezi yeri eklenebilir...

 

CAM OCAĞI

          Sıcak Cam Gösterisi (15 dk.): Gösteri, atölye sorumlusu tarafından gerçekleştirilir. Usta, bir yandan boncuk yapım tekniğinin esaslarını, camın ve boncuk yapımında kullanılan diğer malzemelerin özelliklerini anlatır. Bir yandan da boncuk yapar.
          Sıcak Cam Gösterisi / Üretim İzleme (15 dk.): Sıcak cam atölyesinde cam üfleme çalışmaları ve çeşitli firmalar için sürekli üretim yapılır. İzleyiciler özel amfi bölümünden camın akışkan haldeyken fırından alınması, şekillendirilmesi ve üflenmesi gibi çalışmaları izlerler.
          Füzyon Uygulaması (15 dk.) — isteğe bağlı: Öğrenciler füzyon atölyemizde önceden hazırlanmış cam parçalar ile 15 dakikalık bir füzyon çalışması yapabilirler. Atölyede her öğrenciye 1 adet 15x15 cm’lik kare şeklinde renksiz düz cam ve renkli küçük cam parçaları verilir. Öğrenciler bunlarla bir kompozisyon çalışması yaparlar. İşler daha sonra tarafımızca fırınlanır ve isteğe göre pano ya da tabak haline getirilir. Tamamlanan çalışmalar, üzerlerinde özel ‘’Bunu ben yaptım.’’ etiketi bulunan kutu içinde kargo ile sahibine gönderilir.
          Serbest Zaman: Gezinin sonunda öğrenciler Cam Ocağı kampüsünü gezebilir, günün anısı olarak mağazamızdan hediyelik cam eşya alışverişi yapabilirler.

 

OYUNCAK MÜZESİ

          İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze Göztepe semtindeki tarihi bir köşkte yer almaktadır. Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pekçok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan, kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, uygarlık tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır.

 


TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 

                  Füzyon uygulamalı: FİYAT SORUNUZ.

                  TUR ÜCRETİ: FİYAT SORUNUZ.