FENER-BALAT-CİBALİ-AYVANSARAY TURU

 

FENER - BALAT - CİBALİ - AYVANSARAY TURU

 

        http://www.folklorik.com/images/Fener_Balat_Sokaklari_Gorseleri.jpg http://www.folklorik.com/images/Fener_Rum_Erkek_Lisesi_Gorselleri.jpg http://www.folklorik.com/images/Gul_Camii_Aya_Theodiosia_Kilisesi_Gorselleri.jpg http://www.folklorik.com/images/Balat_Bulgar_Kilisesi.jpg

 

                Tur Güzergâhı Hakkında

            Buluşma yerinde sizleri karşılıyor ve seyahat bölgemize hareket ediyoruz. Haliç'in kıyılarında kurulan yerleşimin izlerini sürmek için, dinlerin ve kültürlerin kesiştiği bu sokaklarda gezimize başlıyoruz. Her yönüyle Haliç'in cazibe merkezi olan semtlerin dokusu içinde yürürken göreceklerimiz, yaşadığınız şehir hakkında bildiklerinizin çok ötesinde ne kadar farklı kültürlerin iç içe yaşadıklarını anlayacağız.

            Bir sokağın başında Yahudi dininin veya yaşatısından bahsederken, üç beş adım sonra Hıristiyanlığın Dünya'daki en önemli mabedi olan Patrikhane'ye girip kutsal eşyaları fotoğraflayıp, iki sokak ileride Hz. Muhammed zamanından günümüze en çok hadis çevirmiş, aynı zamanda İstanbul kuşatmasında yer alıp şehit düşen sahabelerin mezarlarını gördüğümüzde dinlerin nasıl uzun yüzyıllar bir arada beraber yaşadığına şahit olacağız.

             Hiç şüphesiz ki; bu semtlerde yaşayan insanların nasıl eğlendikleri, neler yiyip içtikleri, neler giydikleri, nerelerden ve nasıl alışveriş yaptıklarını gösteren mekânlardan günümüze kadar varlıklarını sürdüren  meyhaneleri, çarşıları, manifaturacıları, balıkçıları, manavları da unutmadan gezimize renk katan bu yerleri ziyaret edeceğiz.

            Sanat Tarihi Uzmanı Numan Çakmak’ın gözünden, içinde yaşadığımız ama farkına varamadığımız İstanbul’umuzun farklı bir köşesini görebilme fırsatı yakalayacağız.

             Gezimizin sonunda aracımızdaki yerlerimizi alarak biniş noktamıza hareket ediyoruz. Bir sonraki keyifli Sumertur gezimizde buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz...

 

GEZİLECEK YERLER

 

  ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

TUR ÜCRETİ: FİYAT SORUNUZ.

 

Tematik İstanbul Turumuz‘da Lezzet Duraklarımız 

Gireceğimiz yerlerde ücret yoktur. Ancak ziyaret esnasında bağış ve bahşişler için kişi başı 5 TL toplanması gerekmektedir. Rehberimizin belirtmiş olduğu ziyaret edilen yerlerde kullanılacaktır.

 

            NOT: Gezi konsepti İstanbul'un Bizans ve Osmanlı eserlerinin yoğun olarak bir arada bulunduğu belki defalarca önünden geçtiğiniz ancak bu denli detaylı gezmediğiniz tarihi bir dokunun görülmesi ve tanınmasıdır. Fotoğraf makinelerinizi mutlaka yanınızda bulundurunuz, Ayrıca gezeceğimiz yerlerde Kilise ve Camiiler ağırlıklı olacağı için giyimlerinize dikkat etmenizi ve ayakkabı tercihinizi yürüyüşe uygun seçmenizi tavsiye ederiz.

* Rahat bir eşofman veya beli sıkmayan rahat pantolonlar tercih edilmeli.

* Ani hava değişimine uyabilecek kıyafetler (hırka, yelek…)

* Hava koşulları ne olursa olsun mutlaka kapşonlu bir yağmurluk.

* Su ihtiyacınız için matara veya pet şişe.

* Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film ve Pil

TUR FİYATI: Fiyatı Sorunuz.