Melen Çayı'nda RAFTİNG Keyfi...

 

RAFTİNG

Melen Çayı'nda Adrenalin...           

      

Melen Çayı (Seviye 2/3)

Melen Çayı, Düzce ilinin bir akarsuyudur. Havzasının %80'i Düzce ili sınırlarında kalır. Havza genişliği 2317 km²'dir. Aşağı kesimlerinde Düzce-Sakarya sınırını oluşturur. İsmini bulunduğu köyden alır.

Melen çayı Yığılca ilçe sınırları içinden Küçük Melen adıyla doğar Efteni Gölüne dökülür. Güneyden gelen Uğur suyu, Sığırlık, Samandere ve Torkul, doğudan Asar deresi, batıdan da Adapazarı Akyazı yönünden gelen Aksu deresi de Efteni gölüne dökülür. Efteni gölünde birleşen bu sular gölden çıkarak Melen Çayı adı ile kuzeye yönelir. Çay, Kocaali Ortaköy yakınlarında Lâhna deresini de aldıktan sonra Karadeniz'e ulaşır. 

Akçakoca Melenağzı köyünden denize dökülür. Bu dere adını Melenağzı köyünden alır.  Rafting sporu için ülkemizin en elverişli akarsularındandır. Ayrıca İstanbul ve Ankara’ya en yakın, ülkemizin 12 ay boyunca en yüksek katılımcı potansiyeline sahip rafting parkurudur. Rapid sayısı otuz olan parkur, sezonda 3+ zorluk derecesindedir. İlkbaharda kar sularının erimesi ve yağışların artması sonucu su seviyesinin yüksek olması parkuru daha da zorlu hale getirmektedir. Bu parkurun güzel olan tarafı takriben yüz metre süren rapidlerden sonra üç yüz metrelik boşluklar olmasıdır. Yaz ve kış aylarında ise su seviyesinin azalmasından dolayı zorluk derecesi 2+ dereceye düşmektedir. Bu da melen çayındaki rafting aktivitesini daha çok eğlence ve rekreatif bir etkinlik haline getirmektedir.

 

GÜNÜBİRLİK RAFTİNG PROGRAM SAATLERİ

Tur detayları:

Macera ve adrenalin dolu bir turdur. Bahar aylarında seviye 3 bazen 3+, yaz aylarında ise seviye 2 bazen 2+’ya çıkmaktadır. Akıntının, adrenalinin, geleneksel köy yaşamının ve muhteşem manzaranın keyfini çıkarmak için harika bir fırsattır. Ortalama 2 saati nehirde geçen, kahvaltı ve öğle yemeği dahil seçenekleriyle tam günlük bir tur. Dilerseniz önceden rezervasyonlu Nehir evlerinde konaklama mevcuttur.

Kimler katılabilir?

Ön tecrübe gerekmemektedir. Ancak yüzmeyi bilmeniz fayda sağlar. Melen çayında çocukların 13 yaş ve üzeri olması gerekmektedir. (Yanında büyüğü ile 10, 11 yaş da kabul edilebilir). Sırt ağrıları olanlar, kalp problemi olanlar ve hamile bayanlar için rafting önerilmez. Eğer daha önceden mevcut olan bir rahatsızlığınız var ise, rezervasyon esnasında bunu rehbere ve tur sorumlusuna bildirmeniz gereklidir.

Sabah Kahvaltısı

Zeytin, köy yumurtası, köy tereyağı, sıcak köy ekmeği, beyaz peynir, bal ya da organik dağ çileği reçeli, çay, nescafe...

Öğle Yemeği

Köfte, Pilav, Salata, Süron (Yoğurtlu Yöresel Köy Yemeği)

Sağladığımız Malzemeler:

Getirilmesi Gerekli Malzemeler:

Notlar:

ÖNEMLİ:

Bu aktivite alanında uzman, Uluslararası Rafting Federasyonu Nehir Rehberliği eğitimi almış veya Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor bölümünü okuyan doğa sporları rehberleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fiyata Dahil Olanlar:

Fiyata Dahil Olmayanlar: