BALKAN ÜÇLÜSÜ (Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan) 27/31 Mayıs 3 Gece Kon

 

BALKAN ÜÇLÜSÜ

Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan

27/31 Mayıs 2020

3 Gece Konaklama

 

1. GÜN: 20 Kasım 2019 Istanbul – Kavála

Kadıköy Evlendirme Dairesi önünde saat 23:00'de buluşma ve hareketimizi takiben saat 23:30'da Mecidiyeköy Migros önünden, 23:45'de İncirli Ömür Plaza önünden katılacak misafirlerimizi de alıp, İpsala sınır kapısına doğru hareket. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Kavála’ya doğru hareket ediyoruz. Geceleme otobüsümüzde.

 

2. GÜN: 21 Kasım 2019 Kavála - Thessaloniki

Sabah saatlerinde Kavála’ya ulaşıyoruz. Kavála’ya varışın ardından yapacağımız şehir turunda Mehmet Ali Paşa Külliyesi, Kavála Kalesi (panoramik olarak), su kemerleri, belediye binası, liman görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde toplanma ve Thessaloniki’ye hareket. Varışın ardından panoramik Thessaloniki turumuzla başlıyoruz. Thessaloniki Şehir Turu; Atatürk’ün Evi, Ag. George Kilisesi, Averof Limanı, Beyaz Kule & Bizans Müzesi, “Panagia Calkeon, St. Athanasios, St. Nicholas, St. Harlambos” Kiliseleri, Hamza Bey Camii, “B.İskender ve P. Konstantin” Heykelleri, “Aristoteles, Elefterios” Meydanları ve Caddeler, Acropolis Surları, Eski Thessaloniki, “Ana Poli” mimarisinin hakim olduğu evler, Vladaton manastırı görülecek yerler arasındadır. Rehberimizin vereceği serbest zamanın bitiminde otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Taverna Gecesi turuna katılabilirler. Gecenin sonunda otelimize transfer. Geceleme otelimizde. KONAKLAMA THESSALONİKİ.

 

3.GÜN: 22 Kasım 2019 Thessaloniki - Bitola - Resne - Ohrid

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Ohrid'e doğru yola çıkıyoruz. Sınır geçişimizin ardından yolumuzun üzerinde Bitola şehrini ziyaret ediyoruz. Bitola’da otobüsümüzden inerek panoramik turumuza başlıyoruz. Günümüzdeki ismi Bitola olan şehirde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi'yi ziyaret ediyoruz. Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıf bugün 'Atatürk Anı Odası' olarak düzenlenmiştir. Ayrıca binada etnografya müzesi de bulunmaktadır. Bitola kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami gibi eserleri görüyoruz. Bitola kentinin kalbi konumundaki, günlük hayatın aktığı, kafe, restoran ve şık binalarıyla şehrin gözbebeği Şirok Sokak gezimiz sırasında Atatürk'ün hayatından ilginç bir olaya da şahit olacağız. Buradaki turumuzun bitiminde Skopje’nin sayfiye kenti Ohrid'e hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve elma bahçeleriyle ünlü Resne'de, İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk-Yunan Savaşı'ndaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını bahçesinden görüyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında ulaşacağımız Ohrid'e varışımızda otobüsümüzden inerek, yürüyerek yapacağımız şehir turumuza başlıyoruz. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kent olan Ohrid'de günümüzde hala konserlerde ve festivallerde kullanılan Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma amfitiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi, Safranbolu evlerini anımsatan eski yapılar ve Çınar Meydanı gibi yerler görülecektir. Şehir turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanda Ohrid İncisi ve diğer hediyelik eşyalardan alma şansına sahip olacaksınız. Rehberimizin bildirdiği saatte toplanma ve otelimize transfer. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Rumeli Gecesi programımıza katılabilirler. Programımızda yerel ve folklorik Balkan dansları eşliğinde Balkan mutfağına ait lezzetlerin tadına bakıyor ve geç saatlere kadar eğlenme fırsatı buluyoruz. Geceleme otelimizde. KONAKLAMA OHRİD

 

4. GÜN: 23 Kasım 2019 Ohrid - Skopje - Sofya

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Skopje’ye doğru yola çıkıyoruz. Varışın ardından yapacağımız şehir turumuzda Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecek önemli eserlerdir. Eski SKopje’nin hala yaşandığı Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Skopje’ye doğru turumuza devam ediyoruz. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Skopje’nin simgelerinden eski tren garında son bulacak. Turumuzun bitiminde Bulgaristan'a ve başkent Sofya’ya doğru devam ediyoruz. Akşam saatlerinde Sofya’ya varışın ardından yapacağımız şehir turunda St. Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Rotanda Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, parlamento, Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, başbakanlık, NDK Ulusal Kültür Sarayı turumuzda görülecek yerler arasındadır. Ayrıca ulu önder M.Kemal Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de görme fırsatımız olacak. Akşam tüm grubumuzun katımı şartı ile yerel bir restoranda alınacak ekstra akşam yemeği programımıza katılabilirsiniz. Turumuzun ardından otobüsümüzde toplanma İstanbul’a hareket. KONAKLAMA SOFYA

 

4. GÜN: 24 Kasım 2019 Sofya - Plovdiv - İstanbul

Sabah otelde alınacak olan kahvaltının ardından Plovdiv’e doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv” - adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi`nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, , Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ve Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken Cuma Camii, Plovdiv`in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Kısa süreli serbest zaman’ın ardından İstanbul’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Svilengrad sınır kapısındaki Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Edirne üzerinden İstanbul’a ulaşıyor ve bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 

EXTRA TURLAR

 

TUR ÜCRETİ:

İki veya üç kişilik odada kişi başı: 229€

Tek kişilik oda farkı: 60€